  • B2405S-1WR2 Mornsun 24V to 5V DC-DC Converter 1W Power Supply Module - Compact SIP Package
This B2405S-1WR2 Mornsun 24V to 5V DC-DC Converter 1W Power Supply Module from Mornsun is designed for use in distributed power supply systems and especially suitable in applications such as pure digital circuits, low frequency analog circuits, relay-driven circuits and data switching circuits, where:
1. The voltage of the input power supply is relatively stable with a variation of ±10%Vin or less;
2. An input to output isolation voltage of up to 1500VDC is necessary;
3. The requirement for a tight output regulation and low ripple & noise is not as strict.
Features:
  1. Meet UL, CE requirements.
  2. Continuous short-circuit protection
  3. High efficiency up to 80%
  4. Operating ambient temperature -40℃ to +105℃
  5. Compact SIP/DIP package
  6. Industry standard pin-out
  7. I/O isolation test voltage 1.5k VDC
  8. IEC60950, UL60950, EN60950 approval
Specifications:-
Model Number:            B2405S-1WR2
Input Voltage range:    21.6-26.4 Vdc
Nominal voltage:         24 Vdc
Output voltage:           5V
Output current:           200/20(mA)
Wattage:                    1W
Isolation Voltage:        1.5 kVdc
Package:                    Compact SIP
Size:                          11.60mm(Length) X 6.00mm(Width) X 10.16mm (Height)
Weight:                      1.3gm
Package Includes:-
1 x B2405S-1WR2 Mornsun 24V to 5V DC-DC Converter 1W Power Supply Module - Compact SIP Package
Related Documents:-
 Mornsun B2405S-1WR2 Datasheet
Brand/Manufacturer Generic
Country Of Origin China
MRP Rs. 436.6 (Inclusive of all Taxes)
Write a review
Please login or register to review
* Product Images are shown for illustrative purposes only and may differ from actual product.
  • Product Code: EC-5499
  • Availability: Out Of Stock
  • Rs.589.00
  • (Excluding 18% GST)