https://www.electronicscomp.com/image/cache/catalog/hdr-100-48-meanwell-smps-india-800x800.jpg
https://www.electronicscomp.com/image/cache/catalog/hdr-100-48-meanwell-smps-india-400x400.jpg
Key Specifications:-
Output Voltage 48V Type DIN Rail Type Approx. Wattage 92W Features Standard,Voltage Adjustable Series HDR (Ultra Slim) Mechanical Form Enclosed Warranty 3 Years Warranty IP Level Non-Waterproof Input Voltage 100-240V auto-select Features:-
Ultra slim design with 70mm(4SU) width Universal input 85~264VAC(277VAC operational) No load power consumption<0.3W Isolation class Ⅱ Pass LPS (Limited power source) for Blank type DC output voltage adjustable Protections: Short circuit / Overload / Over voltage Cooling by free air convection ( working temperature :-30~+70℃) DIN rail TS-35/7.5 or 15 mountable Over voltage category Ⅲ LED indicator for power on 3 years warranty Specifications:-
AC input voltage range 85 ~ 2 64VAC( 277VAC operational ) 120 ~ 3 70 VDC( 390VDC operational ) AC inrush current (max.) COLD START 35A/115VAC 70A/230VAC Overload protection HDR-100:102~110%rated output power;HDR-100-xxN:105~150%rated output power;Protection type:Constant current limiting,recovers automatically after fault condition is removed
Over voltage protection 12V:14.2~16.2V , 15V:18.8~22.5V,24V:30~36V,48V:56.5~64.8V Protection type:Shut down o/p voltage, re-power on to recover Setup, rise, hold up time
500ms,60ms/230VAC/115VAC at full load; 30ms/230V AC 12ms/1 15V AC at full load
-30 ~ +70 °C(Refer to "Derating Curve")